1. Hárs
1. c tétel
Egy vásárló - gyógynövényekről - a hársról érdeklődik. Definiálja a gyógynövények fogalmát! Mutassa be általánosságban a gyógynövények felhasználási módozatait. Tájékoztassa a fogyasztót a hárs belső- és külső alkalmazási lehetőségeiről! Mutassa be hogyan történik a gyógynövények értékesítése a kereskedelemben (termékcímkén levő információk, csomagolás, raktározás)!
Hárs
A hárs vagy hársfa (Tilia) nemzetség a mályvafélék családján belül a Tilioideae (hársfaformák) alcsaládba tartozik.
Hársfavirág
A kis- és nagylevelű hársfa virágait a teljes virágzáskor gyűjtik, árnyékos helyen szárítják. Forrázata gyógyhatású, de élvezeti teaként is kedvelt. Felhasználják még gyógyhatású fürdővizekhez, vagy bőrápoló szerként.
Egyes vidékeken hársfabort is készítenek belőle.
Gyógyhatása
Nátha, idült köhögés, légcsőhurut csillapításánál kiváló izzasztó. Teája meghűléseknél izzasztó hatású, köhögéscsillapításra, idegerősítőnek, vértisztítónak, enyhe szívműködést serkentőnek használatos. Bőrápoló kozmetikai szerként, toroköblítőnek, fürdőnek használatos. A fájából készült szenet fogporokhoz, sebgyógyító és bőrbajok elleni hintőporokhoz használják.
A hárs felhasználása
Az illóolaj nyugtató hatásának köszönhetően, a hársteát sikeresen fogyasztják álmatlanság esetén. Nagyon jó hűlésre és náthalázra az izzasztó hatás miatt, mely csökkenti a test hőmérsékletét. Nyugtató hatása van és elősegíti a hörgői váladék eltávolítását. Kamillával és mentával vegyítve, a hársfavirág segíti az emésztést és erősíti a gyomrot.
Nyálkahártyaduzzanat csökkentő hatása miatt a hársfavirágokat sikeresen használják fürdésnél az idegesebb gyerekek megnyugtatására és az erős köhögés kezelésére. A hárstea szodabikarbónával keverve nagyon jó toroköblítő mandulagyulladás esetén. Ugyanakkor nagyon jó hatása van a karikás szemekre, a hársteába mártott borogatást 10-15 percig kell hagyni hatni a szemen.
Hárstea torokfájásra:
2-4 g, naponta 2-3 tea fogyasztása ajánlatos; vagy egy kiskanál hársvirágot oldjunk fel 200ml forralt vízben. Naponta 2-3 tea fogyasztása ajánlott mézzel vagy cukorral édesítve.
Hárs toroköblögető elkészítése:
20 gr virág 200ml vízhez, fél kiskanál szódabikarbónával keverve. Mandulagyulladás esetén a toroköblítőt meleg teából készítsük, úgy hatásosabb.
Hársvirág fürdő elkészítése:
500gr szárított virág, 3 liter forralt vízhez, szűrés után a folyadékot vegyítsük össze a kádban levő vízzel, melynek hőmérséklete el kell érje a 37 fokot. 15-20 percig kell a kádban fürdőt venni.